עורך דין עסקת נדל
עורך דין עסקת נדל
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  רח’ מוטה גור 9,
  פארק אולימפיה בנין B, קומה 4,
  פתח תקווה

  טלפון: 077-9974772

  מידע חשוב נוסף

  מה מעמדו של זכרון דברים בעסקת מקרקעין?

  במאמר זה נעמוד על הדרך הנכונה לבצע עסקה במקרקעין, ובפרט נעמוד על מעמדו המשפטי של זכרון דברים בעסקה כזו. בנוסף, נסביר מדוע חשוב לבצע עסקת מקרקעין רק בעזרת עורך דין מקרקעין, או משרד עורכי דין בישראל מתחום זה, מקצועי ומנוסה.

  מה מעמדו של זכרון דברים בעסקת מקרקעין?

  מהם השלבים שיש לעבור במהלך עסקת מקרקעין?

  ניתן למנות שלושה שלבים עיקריים בדרך להשלמת עסקת מקרקעין:

  1. חיפוש אחר קונה או מוכר– לא כדאי לבצע עסקאות עם כל אדם. בפרט עסקאות יקרות כל-כך כמו עסקאות מקרקעין. בין אם מדובר במוכר או בקונה, יש לוודא שמדובר באדם אמין ונורמטיבי.
  2. עריכת זכרון דברים – בטרם חותמים על הסכם מקרקעין סופי, עורכי דין בישראל נוהגים להסכים על הפרטים העיקריים של העסקה בזכרון דברים. למעמדו המשפטי של זכרון דברים זה נקדיש פסקה בפני עצמה בהמשך המאמר.
  3. הסכם המכר הסופי – בשלב האחרון של עסקת מקרקעין חותמים הצדדים על הסכם המכר הסופי. מדובר בדרך-כלל בהסכם ארוך המכיל בתוכו פרטים רבים.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   זכרון דברים בעסקת מקרקעין – מהו כולל ומה מעמדו המשפטי?

   כאמור, זכרון דברים בעסקת מקרקעין מכיל את הפרטים המהותיים של העסקה – העובדתיים ואלו שהוסכם עליהם בין הצדדים באופן סובייקטיבי. לרוב מדובר בפרטי הצדדים, פרטי הנכס, שווי/מחיר העסקה, מועד מסירת הנכס וכד'.

   בניגוד למחשבה האינסטינקטיבית של אדם שאינו משפטן, כי זכרון דברים כתוב הינו מסמך בלתי מחייב מבחינה משפטית, במציאות לרוב זכרון דברים כתוב הינו מסמך מחייב מבחינה משפטית לכל דבר ועניין, כמו כל חוזה מקרקעין.

   הפרמטר העיקרי לבחינת הדברים הוא גמירות הדעת שהיתה בין הצדדים לעריכת העסקה.

   פרמטר משני יותר, נוגע לשאלה האם הפרטים המהותיים של העסקה מופיעים במסמך זכרון דברים זה ("מסוימות").

   כך שאפילו אם זכרון הדברים נכתב ונחתם על מפית נייר בבית קפה, היה וניתן ללמוד ממנו על רצינות הצדדים לעסקת המקרקעין, בית המשפט יראה במסמך זה חוזה תקף לכל דבר ועניין. לאור דברים אלה, ניתן להבין את החשיבות הרבה שיש לליווי צמוד של עורך דיו מקרקעין מנוסה ומקצועי כאשר רוצים לבצע עסקת מקרקעין. אולם ניתן למנות סיבות רבות נוספות לכך.

   מדוע חשוב להיעזר בעורך דין מקרקעין כאשר מעוניינים לבצע עסקת מקרקעין?

   עסקאות מקרקעין הן לרוב העסקאות היקרות והמשמעותיות ביותר בחייו של אדם. לעסקאות מקרקעין גם נלווים פרטים משפטיים שאדם שאינו משפטן אינו מודע להם. לכן, על-מנת לחסוך עוגמות נפש מיותרות מומלץ לבצע עסקת מקרקעין רק בליווי צמוד של עורך דין מקרקעין מנוסה ומקצועי. כיום ישנם הרבה עורכי דין בישראל העוסקים בתחום המקרקעין, וממילא לא צריך לטרוח הרבה בשביל למצוא עורך דין מקרקעין מקצועי. מאידך, ריבוי עורכי דין בישראל מתחום זה מקשה על הבחירה בעורך דין מקרקעין.

   זכרון דברים בעסקת מקרקעין

   רצוי לפנות לשם כך למשרד עורכי דין בישראל מתחום זה ששמו הולך לפניו. ישנם מספר פרמטרים שיכולים להעיד על איכותו ומקצועיותו של משרד עורכי דין בישראל:

   א. ותק וניסיון – ככל שמשרד עורכי דין בישראל הינו ותיק יותר, כך הוא מנוסה ומקצועי יותר.

   ב. קהל לקוחות – יש לבדוק האם בין קהל הלקוחות של אותו או משרד עורכי דין בישראל נמנים גופים מוסדיים או ציבוריים, לקוחות בעלי מעמד חברתי חשוב וכד'.

   ג. גודל המשרד – אם משרד עורכי דין בישראל מעסיק עורכי דין רבים, הדבר מעיד לרוב גם על איכותו.

   ד. בדיקה סובייקטיבית – בסופו של יום, אין מנוס מלקבל חוות דעת פרטניות אודות אותו משרד עורכי דין בישראל.

   זכרון דברים בעסקת מקרקעין – סיכום

   זכרון דברים בעסקת מקרקעין הינו כמעט בכל המקרים מסמך בעל תוקף משפטי מחייב. לסיום, לאור כל האמור במאמר זה, מומלץ לא לחסוך בכסף על-מנת לשכור את שירותיו של משרד עורכי דין בישראל בתחום המקרקעין, או עורך דין מקרקעין פרטי, מהשורה הראשונה. מדובר בהשקעה שיכולה לחסוך הרבה עוגמות נפש מיותרות ששוות לעיתים יותר מכל הון שבעולם.

   *אנחנו עושים מאמץ לדייק ועדיין יובהר כי כל המופיע באתר עסקת נדל"ן אינו מחליף ייעוץ משפטי, אין בו חוות דעת או המלצה. המסתמך על האמור – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף